> O školi

skola-likovnih-umjetnosti@st.t-com.hr

IBAN Škole: HR0224840081102095204

Erasmus+ contact person: erasmus.umjetnicka@gmail.com

Ova škola bilježi punih 100 godina tradicije u odgoju i obrazovanju mladeži u likovnim znanjima i vještinama. Pod raznim imenima, na raznim adresama, kroz desetljeća prirodnih ili prisilnih promjena, kontinuitet ove ustanove održavao je snažni duh izvorne likovnosti ovog podneblja.
  Do 1947. godine uz prekide za vrijeme dvaju svjetskih ratova i nesredenih problema sa prostorom uspjevali su naši poznati i nepoznati profesori odgajati likovnjake raznih profila, spremne za vlastiti izraz ili za nastavak studiranja na Akademiji. Od te godine škola poćinje s radom u nacionaliziranom dijelu samostana ćasnih sestara, kao privremenom rješenju. Ta "privremena", skućena, ali veoma pitoma i topla zgrada u starom dijelu grada bila je naš dom do 1993. godine.
  I dalje su trajala sporenja oko cilja i mogućnosti naših nastojanja: obrazovati umjetnika "od zanata", ili zanatlije "od umjetnosti". Ali isto tako nikad nije bilo sporenja oko toga da naša nastava ne treba biti unificirana. Rezultat svih tih raznovrsnosti bio je uvijek u korist učenika i njihove širine pogleda, njihove slobodoljubivosti, poštivanja pojedinca i tuđeg stava, njihove težnje za razvijanjem vlastitog izraza.
 Na novoj, današnjoj adresi, u ulici Fausta Vrančica 17, škola dobiva naziv koji i danas nosi. Zgrada bivše vojarne adaptirana je prema našim potrebama u ratnoj godini 1993. Za optimalno odvijanje nastave još je bio potreban samo mir.
  ŠLUS je umjetnička četverogodišnja srednja škola koja obrazuje za zanimanja iz likovne umjetnosti i dizajna. Mogu je upisati učenici nadareni u ovom području, koji sakupe dovoljan broj bodova za postignuće u VII i VIII razredu i na prijamnom ispitu uspješno iskažu svoj talent.
  Nakon završene škole mladi dizajneri mogu u tvrtkama kreirati proizvode, oblikovati vizualnu prepoznatljivost, raditi na poslovima promidbe i reklame, uredivati interijere. Mogu otvarati vlastite dizajnerske radionice i proizvoditi dizajnerska rješenja ili gotove proizvode. Mogu pokušati u svom ateljeu i umjetnicki se izraziti.
  Nakon završene škole otvorena im je i mogucnost nastavka školovanja na Akademiji likovnih umjetnosti, Akademiji dramskih umjetnosti, Grafičkom fakultetu, Filozofskom fakultetu, Arhitetonskom fakultetu, Tekstilno-tehnološkom fakultetu i dr.
  I kad otiđu, škola sa svojim bivšim učencima ostaje u prijateljstvu. A za prijateljstvo je potrebno vrijeme. U tom vremenu potrebno je pobjediti i izgubiti, istrpjeti, smijati se, pronaći najbolje moguće puteve za vlastito umjetničko potvrđivanje. Kad nas to vrijeme u kojem smo se razumjeli i ohrabrili spoji, ta veza je nešto najljepše što nam se dogodilo.

« Listopad 2017 »