Otvaranje DAVI 4 u četvrtak, 25.3.2021 u 19.30h u Galeriji Škola

Autor: Suzana Škojo, 22. 3. 2021.

Hibridni koncept radionice društveno angažirane video instalacije (DAVI) pionirski je na hrvatskoj multimedijalnoj kulturnoj sceni u objedinjavanju odgojno-obrazovnog i kulturno-umjetničkog sustava preko predavanja, prezentacija, snimanja i izložbe kompletiranog rada. Dakle, video instalacije od ideje preko edukacije do realizacije. Upravo je, stoga, sjajna vijest da je aktivističko-konceptualni projekt DAVI kulturna tradicija u usponu i da je dogurao već do četvrtog izdanja. Učenici viših razreda odjela fotografski dizajner Škole likovnih umjetnosti Split, ovaj put Boris Armanda, Petra Babić, Ema Carević, Sarah Casagrande, Iva Jukić, Marul Kranjčević, Ivana Lozančić, Dora Matošević i Nina Šeparović, ponovno su posegnuli za istraživačkim društvenim aktivizmom na kreativan način. Sve uz mentorsku asistenciju profesora Hrvoja Zuanića, odnosno eminentnih obrazovno-kulturnih umjetnika i profesionalaca kao što su Dan Oki, Renata Poljak, Goran Škofić i Ivan Perić te dizajnera zvuka Tomislava Horvata i Josipa Tomaša.

Dio teksta pročitajte u nastavku!

Na zvuk, bolje reći umjetnički tretman i oblikovanje istog, ove je godine stavljen poseban naglasak, ali slika je i dalje konstanta, prezentirana kroz inovativne snimateljske ili projekcijske tehnike nerijetko podrazumijevane interaktivnosti između autora i posjetitelja izložbe u svrhu aktivističkog povezivanja i djelovanja. Nakon tri uspješna izdanja inspiracija učenika još je uvijek zamjetna i način razmišljanja starijih srednjoškolaca nadmašuje njihove godine u pogledu na svijet oko sebe i društveni angažman. U inovativnoj biološkoj video instalaciji "Gdje si stavila banane?" Petra Bebić, Boris Armanda, Nina Šeparović inspirirani su vijestima iz medija i suočavaju javnost sa statičnim kadrovima tabli gradova Metković i Ploče, (ne)posredno uvučenih u krijumčarenje kokaina u kontejnerima tropskog voća iz naslova. Banane će prekrivati table i do kraja izložbe sagnjeti i pocrniti, simbolizirajući trulež društva. Ivana Lozančić nadahnuta je motivom depopulacije njezinog kraja za "OŠ Nova Sela - 25.svibnja 1942/1943.", pa kamera snima napuštenu osnovnu školu i ulazi u njezine zapuštene interijere kojima odjekuje glasovi nekadašnjih učenika razbijajući tišinu poput jeke protoka vremena od 1942. do 2021., a školsko zvono zvoni kao alarm za uzbunu zbog osipanja ruralnih područja i selidbe mladih u gradove. Često mladi ne dobivaju posao u tim gradovima zato što im put do njihovog radnog mjesta pripriječe "vezaši", a baš je to tema koju su Iva Jukić i Ema Carević obradili u "Priko veze", snimajući djevojku kako puzi i gmiže prema vratima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje ponavljajući radnju opet i iznova kao da je zapela u "beskrajnom danu" nezaposlenosti. Prepreke su polazna točka za Marula Kranjčevića i Doru Matošević koji u "Korak po korak" izmjenjuju filmske planove (srednje-krupni kadrovi, totali) snimajući mladu osobu u invalidskim kolicima kako se, bez igdje ikoga, uzaludno pokušava popeti uz stepenice "Koteksa", simbolizirajući izoliranost i nepristupačnost života za ljude s invaliditetom u Splitu te odnos vlasti i javnosti prema njima. Mladi, naročito djevojke, sve su izoliraniji i sve manje samopouzdani ako se izgledom ne uklapaju u moderni ideal ljepote, na što skreće pažnju Sarah Casagrande i suočava se sa svojim tijelom u umjetnički najrafiniranijoj instalaciji "Bodyshaming", a omogućava to i posjetiteljima putem njihova odraza u zrcalu. Zrcaljenje vlastite slike putem umješno uporabljene tehnike dvostruke ekspozicije i multipliciranja lajtmotiv je za Doru Matošević koja u "Nokautu" prikazuje boksača kako se bori protiv samoga sebe i svojih unutarnjih demona, dajući britak komentar na temu ispoljavanja mladenačkog nasilja i agresije. DAVI 4 s "Nokautom" postiže završni nokaut. Otvorenje izložbe DAVI 4 će se održati u četvrtak, 25.3.2021 u 19.30h u Galeriji Škola (F. Vrančića 15), izložba ostaje otvorena do 23. 4. 2021. i moguće ju je posjetiti radnim danom od 17 do 20h. Broj posjetitelja je limitiran na 25, uz poštivanje svih epidemioloških mjera (držanje distance, nošenje maske).

« Ožujak 2024 »