ZA MATURANTE: predstavljanje odsjeka na UMAS-u

Autor: vanja škrobica, 22. 5. 2018.

Pozivamo sve zaintersirane učenike na multimedijsku prezentaciju i predstavljanje Odsjeka za film i video Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, u srijedu 23.05.2018. u 12.30h u učionici Multimedije. Gostovat će docent, Veljko Popović koji će zaintersiranim učenicima prezentirati najuspjelije radove studenata odsjeka, proces i tijek prijamnog ispita i približiti umjetničko djelovanje profesora i studenata.

Odsjek za film i video nudi obrazovanje na području filma i novih medija. Na razredbeni ispit za Preddiplomski (BA) studij Filma i Videa mogu se prijaviti kandidati ili kandidatkinje sa završenom srednjom školom. Na studij se godišnje najčešće upisuje 8 studenata. Studenti sa završenim preddiplomskim studijem stječu kompetencije autorskog umjetničkog izražavanja na području filma i novih medija, kao i kompetencije za rad u audiovizualnoj industriji. Prvostupnik/ca –  filma i videa  (Baccalaureus/Baccalaurea, BA) stječe osnovna teoretska i praktična znanja iz područja videa, filma te digitalnih medija. Mogućnosti zapošljavanja su u audiovizualnoj industriji, gospodarstvu i kulturi, kako u društvenim tako i privatnim tvrtkama, ali i kao samostalni djelatnici ili umjetnici.

Na Diplomski (MA) studij Film, Medijska umjetnost i Animacija mogu se prijaviti kandidati ili kandidatkinje sa završenim odgovarajućim Preddiplomskim (BA) studijem ili Diplomskim (MA) studijem iz područja umjetnosti, ali i humanističkih ili društvenih znanosti, informatike itd. Na studij se prima 15 studenata. Diplome Magistar/ica filmske umjetnosti, Magistar/ica medijskih umjetnosti i Magistar/ica animiranog filma osiguravaju visoko stručne profile osposobljene za potpuno samostalnu djelatnost u medijima pokretne slike kao što su filmska umjetnost, animirani film ili medijska umjetnost. Mogućnosti zapošljavanja su u audiovizualnoj industriji i kulturi kao što su RTV centri, producentske kuće, filmski i video studiji, muzejsko-galerijske ustanove, ali i kao samostalni djelatnici ili umjetnici.

Studenti Odsjeka za film i video prikazuju radove na filmskim festivalima, izložbama, te u različitim galerijski artikuliranim prezentacijama u Republici Hrvatskoj, ali i po cjelom svijetu. Dobitici su mnogih međunarodnih i nacionalnih nagrada.

Nastava se održava na hrvatskom i engleskom jeziku, a nastavnici na Odsjeku su renomirani umjetnici i intelektualci na području filma i novo-medijske umjetnosti: Vlado Zrnić, Dan Oki, Sandra Sterle, Toni Meštrović, Jurica Pavičić, Brian Willems, Blažena Radas, Mirko Pivčević, Veljko Popović, Goran Čače, Dinko Božanić, Leon Lučev i drugi.