MRTAV JE UMJETNIK KOJI NE STVARA

Autor: vanja škrobica, 17. 10. 2018.

U Galeriji Škola na adresi Fausta Vrančića 15, večeras se, s početkom u 19.30 sati, otvara izložba „Recentni radovi" profesora Škole likovnih umjetnosti Split. Javnosti će se predstaviti dvadeset i jedan rad renomiranih umjetnika, profesora stručnih predmeta škole.

Izložbu je moguće pogledati ponedjeljkom, utorkom i srijedom od 8 do 20h, te četvrtkom i petkom od 8 do 14 sati, do zatvaranja izložbe 18. studenog.

Svoje radove će izložiti profesori: Marko Amižić, Zrinka Barbarić, Zdravko Cota, Kristijan Falak, Stjepan Ivanišević, Dragana Kurtić, Hana Letica, Višnja Mach Orlić, Željka Milošević Paro, Ivana Miolin Barić, Maja Ostojić, Dražen Prlić, Ivan Pezer, Vanja Rogošić Ojdenić, Neli Ružić, Ana Marija Starčević, Suzana Škojo, Josip Špika, Julijana Voloder, Hrvoje Zuanić i Damir Žitko.

Više od stoljeća predanog odgojno-obrazovnog rada, a posebice aktivnog i značajnog djelovanja na umjetničkoj i kulturnoj sceni čini Školu likovnih umjetnosti Split jednom od rijetkih lučonoša znanja i generatora promjene i napretka.

Kroz stoljetnu povijest škole svoj su trag, kao profesori i predavači, ostavila neka od najvećih imena hrvatske umjetnosti i kulture poput Dinka Šimunovića, Kamila Tončića, Josipa Hatzea, Emanuela Vidovića, Vjekoslava Paraća, Petra Senjanovića i mnogih drugih.

Današnju strukturu škole čini šest odjela: Fotografski dizajn, Slikarski dizajn, Kiparski dizajn, Modni dizajn, Industrijski dizajn i Grafički dizajn. Odjele i njihovu kreativnu politiku te djelovanje vode pročelnici u suradnji s profesorima zaduženim za natjecateljsku djelatnost i profesorima stručnih predmeta.

O njihovom uspješnom radu svjedoče stotine nagrada, priznanja, diploma i zahvalnica na zidovima škole.

'Uz predan, stručan, zahtjevan i discipliniran rad na odgojno-obrazovnim poslovima profesori škole imaju i „svetu misiju" konstantnog obrazovanja, nadogradnje znanja, kreativnog djelovanja, izlaganja, stvaranja, te aktivnog djelovanja na splitskoj, hrvatskoj i inozemnoj sceni.

Mišljenja sam kako profesori škole (i sami umjetnici) mogu najviše i najbolje motivirati učenika na umjetnički rad upravo svojim primjerom. Mrtav je umjetnik koji ne stvara, ne mašta, ne izlaže te izabire isključivo verbalnu komunikaciju s učenikom, osim one neposrednije i snažnije - likovne.

Jedna od najvećih vrijednosti izložbe recentnih radova profesora stručnih predmeta Škole likovnih umjetnosti Split je upravo ta želja da se svake godine profesori predstave i ponude svoju umjetnost sadašnjim i bivšim učenicima, roditeljima učenika, kolegama, svekolikoj zainteresiranoj javnosti te da demonstracijom svoje umjetnosti potvrde kako školom teče živi, aktivni, vitalni suvremeni umjetnički fluid.

Navedenom izložbom publika prima na uvid i širok presjek tehnika, medija, koncepcija, filozofija, estetika, motiva i svjetonazora koji komuniciraju o različitosti i diversifikaciji poimanja umjetnosti i među samim profesorima.

Dok jedni njeguju suvremen, konceptualan izričaj te hrabro poniru u nove medije i tehnologiju, drugi čistoćom tehnike, jasnoćom forme i klasičnošću pristupa pružaju nužan kontrapunkt, pozitivnu tenziju te upravo nužan kontrast koji često izostaje na skupnim izložbama', kaže profesor Hrvoje Zuanić.

Više fotografija u Foto galeriji lijevo na webu