Izložba: Anatomija animiranog filma BICIKLISTI (NOĆ MUZEJA)

Autor: vanja škrobica, 16. 1. 2019.

Priča filma okreće se oko dvije serije radova Vaska Lipovca- Erotika i Sport. Namjera je filma bila spojiti te dvije ideje u kratkom animiranom filmu koji je kroz osebujnu likovnost i humor Vaska Lipovca stvorio vizualno atraktivan, satiričan svijet koji se bavi dvjema fundamentalnim situacijama koja se u životu vrlo često prožimaju- sportskim nadmetanjem i erotikom. No, širi kontekst filma u razvoju priče na kraju negira junaštvo i pobjedničku slavu, kako sportskog tako i ljubavnog nadmetanja, postavljajući za krajnjeg pobjednika kapetana prekooceanskog broda koji uplovi u luku maloga gradića u kojem se odvija radnja filma.
Cilj nije bio stvoriti film kakvog bi napravio Vasko Lipovac, već preuzeti Vaskove materijale i zanimaciju, te ih interpretirati i nadograditi u jedinstven uradak na križanju djelovanja redatelja filma Veljka Popovića i slikara Vaska Lipovca.
Likovnost i fabula filma utemeljeni su dakle na bogatom likovnom naslijeđu Vaska Lipovca, njegovom cijelo životnom bavljenju s temom svakodnevnog čovjeka kojeg kroz svoje radove slavi i kojeg je opisao i ovjekovječio kroz likovno prepoznatljiv, bezvremenski i reducirani pristup formi i temi.
Produkcija animiranog filma svodi se na tri faze i obe imaju svoje likovne i umjetničke posebnosti. Pred-produkcija filma bavi se izradom scenarija te likovnim definiranjem scenografije i glavnih karaktera filma.

U produkcijskoj fazi se sam film izrađuje po pripremljenom scenariju, likovi se animiraju i scene montiraju u završni niz koji će činiti animirani film. Post produkcija uključuje izradu šumova, glazbe, finalnu obradu slike i dodavanje specijalnih efekata. Sve faze produkcije podrazumijevaju suradnju brojnih umjetnika iz različitih likovnih grana, od glazbenika, animatora, filmskih djelatnika, pisaca i tonskih tehničara do glumaca, naratora i kostimografa.
Predložena izložba će kroz vizualno atraktivan materijal nastao tokom produkcije filma gledatelja provesti kroz putovanje od likovnosti Vaska Lipovca utjelovljene u nepokretnim figurama ulja na platnu, grafika i skulptura do umjetnosti pokretne slike i magije animiranog filma.