NATJEČAJ: Dizajniraj svoju bilježnicu

Autor: vanja škrobica, 10. 11. 2011.

Projekt „Dizajniraj svoju bilježnicu“ polučio je početkom godine izniman uspjeh među srednjoškolcima diljem Hrvatske. Projekt financijski stimulira domaće mlade autore promovirajući njihove ideje dizajna bilježnica koje se proizvode od recikliranog papira, te prodaju u zemlji i inozemstvu (na talijansko, njemačko, austrijsko, mađarsko i tržište zemalja regije).

Autorski potencijal

Natječaj organizira vodeći proizvođač školskih bilježnica u regiji (MAR-MAR d.o.o.) uz suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa te uz podršku Grafičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Udruge za promicanje vizualne kulture OPA te Zebra komunikacije. Kako bi realizacijom toga projekta potaknuli autorski potencijal mladih kreativaca iz srednjih škola, novac za „uvoz dizajna“ odgovorni preusmjeravaju u fond nagrada i otkup odabranih radova. A, mladi se autori bilježnica, srednjoškolci, mogu samo prepustiti mašti te dizajnirati upravo onakvu bilježnicu kakvu bi željeli imati u svojim školskim torbama.

Odabir grafičkih rješenja obavlja Ocjenjivački sud koji je i ove godine sastavljen od uglednih stručnjaka iz područja dizajna i umjetnosti. Tu su dizajner Boris Ljubičić s Grafičkog fakulteta prof. dr. sc. Maja Brozović iz MZOŠ-a, prof. Koraljka Sopta, suosnivačica Udruge OPA, prof. Jelena Bračun, grafička dizajnerica Gordana Marković te idejni začetnici projekta.

Tradicija
- Uvidjeli smo kako u Hrvatskoj postoji velik autorski potencijal te da naši mladi kreativci iz srednjih škola mogu osmisliti grafička rješenja koja nimalo ne zaostaju za onima koje smo do sada otkupljivali. Tako sada novcima kojima smo prije plaćali dizajn omota za bilježnice od stranih kompanija, možemo financirati za nagradu i otkup najboljih učeničkih radova. Tako stimuliramo i promoviramo domaće autore jer smo ujedno i članovi udruge Hrvatski izvoznici, ustvrdio je Zvonko Fišer, direktor i vlasnik poduzeća Mar-Mar te nastavlja:

- Bilježnice s dizajnom naših srednjoškolaca ove se jeseni prodaju u Hrvatskoj i regiji, a možete ih naći na policama gotovo svih velikih trgovačkih lanaca. Najvažniji učinak koji smo postigli ovim natječajem najbolje se ogleda u oduševljenom komentaru jednog od nagrađenih: „Sad vidim da moje školovanje ima smisla!“. Unatoč recesiji koja je pogodila i naš sektor, mi ne odustajemo od natječaja, spremni smo i ove godine investirati u naše mlade kreativne snage i uvjereni smo da će „Dizajniraj svoju bilježnicu“ postati tradicija i biti primjer odlične suradnje obrazovanja i gospodarstva koji će slijediti mnogi.

Dobar odaziv

Prvi natječaj rezultirao je sjajnim odazivom učenika iz cijele Hrvatske jer je sudjelovalo čak 16 grafičkih škola, škola primijenjene umjetnosti i strukovnih škola koje obrazuju dizajnere različitih smjerova. A na koncu je otkupljeno čak 23 uspješnih bilježnica.

Prva je nagrada pripala prošlogodišnjem maturantu Denisu Jakopoviću iz zagrebačke Grafičke škole (koji je sada brucoš Grafičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu). Druga je nagrada pripala učenici Karli Čurčinski iz zagrebačke Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, a treća Luki Pičuljan iz Srednja strukovna škola iz Varaždina.

Do 23. prosinca
Ovogodišnji natječaj počeo je 3. studenog pozivom svim zainteresiranim školama jer je rok za slanje radova 23. prosinac, a objava nagrađenih predviđena je za kraj siječnja 2012 godine.

Prvonagrađeni mladi autor dizajna omota bilježnica dobiva 3.000 kuna te dodatnih 300 kuna za otkup grafičkog rješenja za 100 autorskih primjeraka bilježnica. Usto, posebna donacija dodjeljuje se i školi iz koje dolazi prvonagrađeni učenik-oprema u vrijednosti od 3.000 kuna, a i mentor prvonagrađenog učenika također dobiva novčanu naknadu i to u iznosu od tisuću kuna.

Učenici grafičko rješenje za omot bilježnice mogu predati u JPG ili PDF formatu (zadane dimenzije su 426x303 mm, rezolucija 300 dpi) na CD-ROM-u zajedno s ispisom u boji (na CD-ROM-u se također mogu nalaziti sve tehničke informacije potrebne za realizaciju projekta). Ideje za Projekt „Dizajniraj svoju bilježnicu“ najbolje je slati na adresu MAR-MAR d.o.o., Buzinski prilaz 21, 10010 Zagreb.